Gazete Gördes Gazete Gördes Gordes Susleme Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
Şehit Kütüphaneleri Kuruluyor
Hüseyin TUNÇAY

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Hüseyin TUNÇAY
htuncay45@gmail.com

 
3 Şubat 2020 Pazartesi 11:03
Okunma: 752
Yorum YapYazdır
 
 

Hayat yolunda yürürken bazen yoldaşımız olsa da genellikle yalnızlığımız daha fazladır. Böylesi bir bakıma daha iyidir. Karşılaştığınız zorluklarla, umulmadık sıkıntı ve durumlarla mücadele etme gücünüz gelişir.

Kazandığınız tecrübeler, aldığınız bilgece tavsiyeler, karşılaştığınız müstesna örnekler bu yolculukta sizin en kıymetli hazinenizdir. Bunu başardığımız vakit; yaşadığınız süreç, yaptığınız iş, içinde yaşadığımız dünya ve önünüzde uzayıp giden ömür daha anlamlı bir hâl alır.

Bu tecrübeyi, yerinde ve zamanında, ehil insanlardan hakkını vererek edindiyseniz; hayattan aldığınız zevk, neyi ne zaman yapacağınızı bilmenin gücü, eşyaya verdiğiniz değer ve insanlarla olan münasebetlerdeki enerjiniz mükemmelleşir, bakışınız farklılaşır.

Yetmiş yaşını aşmış bilge insan İlber Ortaylı’nın, ‘Hayatta Doğru Seçimler İçin Öneriler’ “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”* kitabını okurken, altmışını aşmış bendeniz, hep bu duygular içindeydim. Kitabı okuyup, “Niçin ben on beş yaşındayken böyle bir kitap yoktu?” diyen gencimiz gibi bazen de hayıflandığımı söylemeliyim.  

Kronik Kitap tarafından yayımlanan 288 sayfalık eser; İlber Ortaylı ile söyleşiyi yapan gazeteci Yenal Bilgici’nin, Hoca’yı tanımanın tecrübesi ve yerinde sorularıyla elinizden bırakmadan okuyabileceğiniz şiir tadında bir “hayat kılavuzu” olmuş.

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” tavsiyeleriyle başlayan kitap; kimden ne öğreneceğimizi ve nasıl çalışacağımızı, kendimizi yetiştirme yollarını, eğitimde hangi tercihleri yapmak gerektiğini, yaşadığımız şehirden nasıl yararlanacağımızı, nerelere seyahat etmemizin elzem olduğunu anlatan bölümlerden oluşuyor. Hayata, Türkiye ve dünyaya dair bilgi ve tavsiyeler arasında dolaşırken yorulmuyor ve kaybolmuyorsunuz. Hoca’nın vurduğu “fiskeler” bile tatlı geliyor insana!

Şimdi İlber Ortaylı Hoca’nın bilgeliğine ve hayata dair söylediklerine bakalım:

“İyi bir yaşam için: sigarayı bırakın, içki içiyorsanız çok azaltın, yağlı yemeklerden vazgeçin. Muhakkak okuyun, hikâye ve romanın hafızayı açan gücünden yararlanın. Nitelikli insanları arayın ve bulun. 25-40 yaş arasını kesinlikle sağlıklı, dengeli ve disiplinli yaşayın. (s. 15)

Çocuğunuzu, sadece kendisi olduğu, çocuğunuz olduğu için sevin. . Bizdeki büyük yanılgılardan biri,   insanlarımızın kendi başaramadıklarını çocuklarından beklemeleridir. Yapmayın, çocuklarınıza kendi yükünüzü yüklemeyin. (s. 47)

Ne yaşadıysanız yüzünüze yansır, insanın yüzü bir kitap gibi okunabilir.  (s. 49)

Üstünüze vazife olmayan şeylerle ilgilenin! Entelektüel; üstüne vazife olmayan işlerle ve kendi dünyasının dışıyla ilgilenendir. (s. 52)

“Devlet” benim gözümde beşeriyetin en mühim icadı, en mühim sanat eserimizdir. Âbidevî bir yapıdır. Çok önemli bir manevi tarafı vardır. Kültürün tam bir yansımasıdır. O yüzden devletin hakkını vermek gerekir. Bizde devletin hakkını verenler çoktu… Özellikle de Dışişleri’nde… (s. 58)

Türklerin önde gelen birçok önderi ve aydını asker saflarından çıkmıştır. Bu, bir Rönesans entelektüeli olan Fatih Sultan Mehmet Han’dan beri böyledir. Atatürk de bir entelektüeldir; en başta aldığı kurmay eğitimi buna göredir. (s. 53)

Tavsiyeleri, işe değil kişiye bakan insanlardan almalısınız. Bu tipte insanlar sizin kim olduğunuza, nasıl bir birikimle geldiğinize, neye ihtiyaç duyduğunuza bakar. (s. 30)

Dil çok önemli. Dil, insanı kafesinden çıkarıyor. Ayrıca bir tane değil, 2-3 dil bilmelisiniz. (s. 65)

Pek çoğumuzda iş ahlâkı açısından sorun var. Bizde, işini vaktinde yapmayanlar en kalabalık gruptur. İşini vaktinde ama kötü yapanlar da ne yazık ki çoktur. İşini yapmayanı bir kenara ayıracaksınız. (s. 72)

Okuyup yazarak çalışanlara, sabahları çalışmalarını, bilhassa da notlar alarak çalışmalarını katiyetle öneririm. Sabahların özel havasından faydalanmak gerekir. (s. 73)

Hareket etmekten korkmayın. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız farklı yerlere bakacaksınız, farklı gruplara girip çıkacaksınız. Kendinizi farklı sınavlara tabi tutacaksınız. (s.81)

Herkes hukukçu olacak diye bir kaide yoktur. Bizim muslukçu da yetiştirmemiz gerekir. Bir muslukçu bazen bir hukukçudan fazla işe yarar. (s. 84)

Ben Türkçeyle yatıp kalkıyorum. Kendi dilimden şaşmam, ona özen gösteririm. Herkesin de bu özeni göstermesi lazım. (s. 89)

Bir şehri gezmek emek ister. Okuyacaksınız, harita bakacaksınız, notlar alacaksınız, fotoğraf çekeceksiniz ve defter tutacaksınız.  Şehre karışacaksınız, her yere gideceksiniz, her yere. Pazara da sokaklara da uğrayacak, insanlara arasına karışacaksınız. En önemlisi de yürüyeceksiniz. (s. 93,94)

Okumuş insanın görmesi gereken beş şehir: Petra (Ürdün), Antakya, Palmira (Suriye), Efes ve İskenderiye (Mısır)…  İstanbul bile bu şehirlerden sonra ortaya çıkmıştır. (s. 100)

Bir Türk, Avrupa’da en çok İtalya ve İspanya’da rahat eder. Özellikle İspanya’da… İspanya’nın insanı yabancı lisan bilmez ama efendidir, cana yakındır.   (s. 106)   

Çin’deki Uygur Türklerinin yaşadığı özerk bölgeyi görmeyi çok isterim. (s. 109)

Şimdi gençlere söylüyorum, zahmetten kaçmayın. Tren mi var, atlayın; yol mu var, gidin. O yaşlarda yeni yerleri görmenin zevki başkadır. (s. 111)

İslâmiyet’in en hoş yaşandığı yer Saraybosna’dır. Orada Müslümanlık, Osmanlılık ve medeniyet birleşmiştir. Ezan sade insan sesiyle okunur, pek güzeldir. (s. 129)

İyi eğitim için iyi öğretmen gerekir. Çok açık ki bu iş evvela bir öğretmen meselesidir. Eğitim, kitlenin taleplerinin dinleneceği, kasaba türü siyasetin, nabza göre şerbetin yeri değildir. Çünkü eğitim dünyanın en önemli meselesidir. (s.140)

Elit (seçkin) eğitim vermek zorundayız. Elitlik, işini iyi yapan insanların toplumda dikeyine sınıflandırılmasıdır. Bu aklın ve yeteneğin elitizmidir. (s. 159)

Çocuğunuzu ne fazla övün ne de fazla yerin. Bir çocuğu sürekli övmek iyi bir şey değildir. İnsanın çocuğundan dâhi diye bahsetmesi, devamlı yermek ve küçümsemek kadar tehlikelidir. Onun yanında olmasını bilin yeter.(s. 176)

Çocuklarınızı hayatın zorluklarına realist bir şekilde hazırlayın. Çocukların yokluğu, zorluğu, mahrumiyeti bilmesi lazım. Eğitimin tümünü okul veremez. (s. 179)

Halay bilmeyen köylü de dans bilmeyen şehirli de hayatın tadını çıkaramıyor demektir.(s.208)

Beraber dolaşmak, bir insanı tanımanın en iyi yoludur. (s. 182)

Tolstoy okumadan roman okumuş olunmaz. Dostoyevski, ruhsal analiz abidesi, Puşkin dil dehası, Turgenyev önemli bir entelektüel, Çehov tasvir üstadıdır. (s. 217) 

Mimar Sinan’ı çok iyi anlamamız gerekir, özellikle şehirciliğini… (s. 244, 245)

Bizde boy bos iyidir, kılık kıyafet de güzelleşiyor ama gençler ağzını açmayagörsün! Konuşmaya başlayınca bitti iş! Kadınlar, erkeklerden iyi giyiniyor. Erkeğimiz maalesef pasaklıdır, saçı sakalı karmaşıktır, dağınıktır. (s. 251)

Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla böyle tanışırsınız. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.”

Okurken, en çok altını çizdiğim ve çok mühim notlar alıp işaretlediğim “Hayat Kılavuzu” diyebileceğim bu kitap hakkında söyleyeceklerim şüphesiz bitmedi…

Bu bilge insanın engin hayat tecrübesinden, bilgi ve tavsiyelerinden faydalanmak bizim için güzel bir kazanç olacaktır. Okumak, çocuklarımızın okumasını sağlamak ve hediyeleşmelerde bu kitabı seçmek yaşadığımız hayata renk ve güzellik katacaktır.

           (*) İlber Ortaylı, Bir Ömür Nasıl Yaşanır?, 16. Baskı, Kronik Kitap, 2019  

 
3 Şubat 2020 Pazartesi 11:03
Okunma: 752
Yorum YapYazdır
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
Kardeşler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
 
Anket
 
 
Tarihte Bugün
1594 - IV. Henry, Fransa kralı oldu.
1844 - Dominik Cumhuriyeti, Haiti'den bağımsızlığını ilan etti.
1863 - Türkiye'de bilinen ilk resim sergisi İstanbul Atmeydanı'nda açıldı. Serginin açılmasına Sultan Abdülaziz destek verdi.
1879 - Yapay tatlandırıcı sakarin keşfedildi.
1880 - Haydarpaşa-İzmit demiryolu işçileri greve çıktı.
1917 - Rus Çarlığı çöktü.
1918 - Çaykara'nın kurtuluşu.
1921 - Şavşat'ın kurtuluşu.
1932 - Halkevleri kuruldu.
1933 - Reichstag yangını
1937 - Özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi Belkıs, Haliç'te törenle denize indirildi.
1942 - II. Dünya Savaşı: Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk uçak gemisi USS Langley, Japon savaş uçakları tarafından batırıldı.
1943 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Montana eyaletinde bir maden ocağında patlama meydana geldi: 74 işçi öldü.
1948 - Çekoslovakya'da komünist parti yönetimi ele aldı.
1955 - Türk boksör Garbis Zaharyan, Yunanlı rakibi Emanuel Zambidis'i sayıyla yendi.
1963 - Dominik Cumhuriyeti'nde ilk demokratik seçimler yapıldı: başkan Juan Bosch oldu. Rafael Trujillo'nun diktatörlüğü sona erdi.
1964 - Coca-Cola'nın dünya üzerindeki 1109'uncu fabrikası İstanbul'da açıldı. Tamamıyla yerli yatırımla kurulan şirketin sermayesi 14 milyon liraydı.
1971 - TRT bir açıklama yaparak, parasızlık nedeniyle radyo yayınlarını 18,5 saatten 8 saate indirmek zorunda kalacağını bildirdi.
1973 - MHP senatörü Kudret Bayhan 15 yıl hapse mahkûm oldu. Bayhan Fransa'ya uyuşturucu madde sokmaktan yargılanıyordu.
1975 - Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der) ve çeşitli devrimci kuruluşlar tarafından " Hayat Pahalılığı ve Faşizmi Protesto " mitingleri düzenlendi. Malatya, Tokat, Kahramanmaraş, Erzincan ve Adıyaman'da ki mitingler saldırıya uğradı.
1976 - Hayali mobilya ihracatı ve vergi iadesi yolsuzluğundan sanık Yahya Demirel için tutuklama kararı verildi. Gelişen olaylar üzerine Ecevit "Demirel'in siyasi hayatta kalma hakkı yoktur " dedi.
1978 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kenan Evren Genelkurmay Başkanlığına atandı.
1985 - Bazı Ege illerindeki okulların "Devrim" olan adları değiştirildi.
1988 - Türkiye'de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde yapıldı. Hasta, gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra öldü.
1993 - İnsan Hakları Derneği Elazığ şubesi başkanı Avukat Metin Can ve Dr. Hasan Kaya öldürülmüş olarak bulundu.
1995 - Kuzey Irak'ın Zaho kentinde bir ticaret merkezinde bomba patladı; 76 kişi öldü, 83 kişi yaralandı.
1995 - Mercedes kaçakçılığından hükümlüyken yeniden yargılanan milli futbolcu Tanju Çolak "suçu ihbar ettiği" gerekçesiyle mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
1999 - Olusegun Obasanjo, Nijerya'nın seçimle işbaşına gelen ilk başkanı oldu.
2001 - Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'i istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye çağırdı.
2002 - Hindistan'da Müslümanların Hindu milliyetçileri taşıyan bir treni ateşe vermesi sonucu 60 kişi öldü.
2004 - Filipinler'de bir feribotta patlama meydana geldi: 116 kişi öldü.
2010 - Şili de 8.8 büyüklüğünde deprem oldu.
 
 
Arşiv
 
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Yukarı Çık