Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
2,5 Ay Sonra İlk Cuma Namazı
Yaşar ATLI

Çaylaklığa Övgü

Yaşar ATLI

 
13 Eylül 2019 Cuma 16:58
Okunma: 699
Yorum YapYazdır
 

Bir hocamın sözleri hiç aklımdan çıkmaz. “Bizler bu dinin profesyonelleri gibi davranıyoruz. Böyle olunca da amatörlüğün verdiği ruh ve heyecanı yitiriyoruz.” Hocamız bu sözünü din bağlamında söylemişti ama biz bu cümleyi her işe tatbik edebiliriz. Yeni yeni yürümeye başlayan bir çocuğun heyecanı, bizi de heyecanlandırmaz mı? Ya bisiklet sürmesini yeni öğrenen birinin temkini, yeni bir işe başlayan bir insanın titizliği, taze evlilerin birbirini sakınmaları, okulun ilk günü, öğretmenin ilk dersi, uçağa ilk biniş, ilk görüş, ilk ayrılık, ilk gözyaşı, ilk tebessüm…

Bu heyecanları; kalbimizi titreten, üstüne titrediğimiz, anlatılmaz yaşanır dediğimiz o ter-ü taze anları çok yaşadık. Ama her şey ne de çabuk eskiyor, tazeliğini ne de çabuk yitiriyor. Hemen her şeye ne de çabuk alışıyoruz. Ve her şey ne de çabuk sıradanlaşıyor. Sıradanlaşan her şey büyüsünü, ruhunu, mucizesini yitiriyor ve hantallaşıyor.

Bir romanda okumuştum. Romanın kahramanlarından biri diğerine soruyor, şunlar ne yapıyor, diye.

 –Mezar kazıyorlar.

–Mezar kazmak acıklı bir şey değil mi?

– Evet öyle.

–Ama mezar kazarken türkü söylüyorlar.

– Çünkü onlar alışmış.

Bunları söylerken tecrübeyi, bir işte ustalaşmayı yadsımıyorum elbette. Yadsıdığım şey hemen her şeyden çabucak sıkılmamız, alışmamız, tatmin olmamamız, dokunduğumuz, elde ettiğimiz her şeyi değersizmiş gibi addetmemiz. “Şimdi ve burada” denilen mucizenin farkına varmamamız, vardıysak da bununla tatmin olmamamız. Yadsıdığım şey amatör ruhu kaybetmektir, çaylaklığı kaybetmektir.

Ömer Seyfettin, İlk Namaz isminde bir öykü anlatır. İlk sabah namazına kalktığında yaşadığı heyecanı, huşuyu, haşyeti anlatır. Fakat yıllar sonra ilk namaz artık çok uzak bir hatıra olmuştur. Hasretle, inkisar-ı hayalle hatırlanan bir anı.

İlk Namaz’ı şöyle bitirir Ömer Seyfettin:

“Ah, on beş sene evvelki çocukluğum ve şimdiki ben. Tatsız, neşesiz, sevgisiz, aşksız, heyecansız, her şeysiz, boş bir hiçten daha boş geçen yorucu ve soğuk bir hayat. Şimdi iğrenç emellerle, hırslarla, gerçekte hiçbir değeri olmayan erişilmez arzularla, kısacası bütün bunların hepsinin verdiği şaşkınlık ve sebepsiz, tahammülsüz kararsızlıkların yaraladığı ruhum; yaralı kalbim ve maneviyatım.  Şimdi daha bu gece görülmüş gibi, on beş saniye önce görülmüş ve ruhumu okşayan kıymetli bir rüya gibi verdiği mutluluk unutulamayan.  Zaten karmaşık ve kayıplarla dolu bir rüya olan gelip geçici ömrümde, içinde kâbus olmayan çocukluğum ve hatıralarım. Şimdi düşünüyorum ki hayatta bu çaresizliklerle dolu ve şefkatsiz geçmişimin yokluk içinde geçen günlerinden elimde kalan ne garip bir hiçlik. Ne kadar sona ermeye meyilli ve hayallerle dolu lakin boşa geçmiş yıllarımda ne kadar belirsizlik, ne kadar anlaşılmaz bir sürat var.”

Şimdilerde çokça aradığımız o eski bayramlar, eski dostlar, eski muhabbetler, eski mahalleler belki de eski oldukları için değil ilk oldukları için üzerimizdeki büyüsünü hala devam ettiriyorlar. İlk bayramlar, ilk dostluklar, ilk aşk, ilk okul, ilk sahur, ilk namaz.

Soru şu. İnsan bu amatör ruhunu nereye kadar muhafaza edebilir, ne kadar çaylak kalabilir. Hem ilk günkü heyecanını daima muhafaza etse heyecan komasına girmez mi, kalbi buna nasıl dayanabilir?

Sorunun daha büyüğü ise şudur. Ben böyle bir yazı yazdım diye çaylaklık neden güzel bir şey olsun ki. Alışmak, profesyonelleşmek neden kötü olsun. Mesela insan bir sevdiğinin vefatına alışmasa hayat çekilir mi? Ya da bir şeyi dokuz bin dokuz yüz doksan dokuzuncu kez yapıyor olmak ve bunu neredeyse gözü kapalı yapıyor olmak neden kötü olsun.

Demem o ki her çaylağın yazdığı her şeye hemen inanacak kadar çaylak olmayın. Çünkü hepsi de çaylakça şeylerdir.

 
13 Eylül 2019 Cuma 16:58
Okunma: 699
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
Kardeşler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
Anket
 
Tarihte Bugün
1431 - Jeanne d'Arc, büyücülük suçu ile yargılandı ve yakıldı.
1453 - Fatih Sultan Mehmet, Hızır Bey'i (Çelebi) İstanbul'a ilk belediye başkanı olarak atadı. İstanbul'da o günden bu yana 475'i Osmanlı ve 30'u Cumhuriyet döneminde olmak üzere 505 belediye başkanı görev yaptı.
1631 - Fransa'nın ilk gazetelerinden, 'La Gazette', Theophraste Renaudot tarafından yayımlanmaya başlandı.
1806 - Andrew Jackson, Charles Dickinson adında birini karısına hakarat ettiği için yaptıkları düelloda öldürdü. Andrew Jackson o tarihte henüz ABD başkanı olmamıştı.
1876 - Osmanlı Padişahı Abdülaziz, bilekleri kesilerek ölmüş olarak bulundu. Doktorlar tarafından intihar ettiğine karar verilmişse de yaygın kanı öldürüldüğü yönündedir. Yerine kendisini tahttan indiren yeğeni V. Murat geçti.
1921 - Çankaya Köşkü, Mustafa Kemal'e armağan edildi. Atatürk, köşkü bir yazı ile orduya bağışladı.
1925 - 30 Mayıs Olayı gerçekleşti ve bu olay o güne değin Çin' de gerçekleşmiş olan en büyük yabancı karşıtı gösteri oldu.
1935 - Belucistan'da meydana gelen depremde 20 bin kişi öldü.
1941 - 2. Dünya Savaşı: Almanya Girit'i işgal etti.
1954 - Demokrat Parti iktidarı, Kırşehir'i ilçe yaptı. Kırşehir üç yıl sonra yeniden il oldu.
1962 - 27 Mayıs askeri müdahalesinden sonra sivil yönetime geçildiğinde İsmet İnönü başkanlığında kurulan ilk koalisyon hükümeti olan CHP-AP ortaklığı Başbakan İsmet İnönü'nün istifasıyla sona erdi.
1967 - Nijerya askeri diktatörlüğüne karşı yıllar süren mücadeleden sonra Biafra bağımsızlığını kazandı.
1968 - Fransa Devlet Başkanı Charles de Gaulle meclisi feshederek normal süresinde seçimlere gidileceğini açıkladı.
1970 - Askeri Personel Kanunu tasarısını protesto eden astsubay eşleri yürüdü. Astsubay eşlerine polis müdahale etti.
1971 - İnsansız ABD uzay aracı Mariner-9, Mars hakkında bilgi toplamak üzere uzaya fırlatıldı.
1974 - Cumartesi günlerinin tam gün tatil olması kararı alındı.
1982 - İspanya, NATO'nun 16. üyesi oldu. Aynı zamanda 1955 yılında Batı Almanya'nın katılımından sonra örgüte kabul edilen ilk ülke oldu.
1990 - Fransa, deli dana hastalığı nedeniyle İngiltere'den sığır ve sığır eti ithalini yasakladı.
1992 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Sırbistan'a Bosna'daki saldırıları durdurması amacıyla ambargo koydu.
1993 - PCI 2.0 veriyolu piyasaya sürüldü.
1996 - Gazeteci Metin Göktepe'nin öldürülmesiyle ilgili olarak İstanbul'da açılan dava güvenlik gerekçesiyle duruşma yapılmadan Aydın'a alındı.
1996 - Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansı, Habitat II Kent Zirvesi İstanbul'da başladı.
2009 - Beşiktaş'ın 2008-2009 şampiyonu oluşu
 
Arşiv
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Yukarı Çık