Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
CHP Milletvekili Bakırlıoğlu Esnafı Dinledi
Prof.Dr.Ayşe İLKER

Dr.Kadir Arısoy ve Gıda Takviyeleri

Prof.Dr.Ayşe İLKER
ayseinceilker@gmail.com

 
14 Aralık 2020 Pazartesi 10:43
Okunma: 5862
Yorum YapYazdır
 

1994’ün Aralık ayında Gazi Üniversitesinden Celal Bayar'a geldiğimde Fen-Edebiyat Fakültesi, İstasyon mevkiinde yerleşmişti ve bu bina Mühendislik Fakültesiyle müşterek kullanılıyordu. Öğretim üyeleri için de oda yetersizliği vardı; bu sebeple bana kimyacı ve fizikçi arkadaşların odasında yer gösterdiler. İki kimyacı, bir fizikçi ve benimle hemen hemen yakın zamanlarda gelmiş tarihçi bir arkadaşla, iki yıla yakın bir süre beş kişi aynı odayı paylaştık.

Kimyacı arkadaşlar Dr. Kadir Arısoy ve Dr. Yüksel Abalı idi. İkisi de çok ciddi çalışan, doçentliğe hazırlanan, öğrencilerinin yetişmesi için çaba sarf eden bilim insanlarıydı. Boşa vakit harcadıklarını hiç görmedim. Yüksel Bey'in bor alanındaki çalışmaları millî kimyamızın ürüne dönüştürme kapasitesini de göstermiş oldu. Onu başka bir yazıda ele alacağım. Size Dr. Arısoy'dan söz etmek istiyorum bugün. 

Dr. Arısoy, aynı odayı paylaştığımızda “Organik Kimya” anabilim dalında doçentlik başvurusunu yapmak için çalışıyordu. Yayın hazırlıkları, deneyler, laboratuvarlar… Çabasını görebiliyor, hem meslekî hem ilmî yönden erdemli bir duruş sergilediğini anlayabiliyordunuz. Yayınlarını tamamladı ve başvurusunu yaptı. 1990'lı yıllarda yayın aşamasından geçtikten sonra sözlü sınava giriliyordu. İki basamaklı bu sınavın sözlüsü birkaç sene önce kaldırıldı biliyorsunuz. Onun, üç doçentlik başvurusu da yayından döndürüldü. Jürilerde bulunan üyeler, bilimsel hakkaniyet ölçüleri dışında ölçütler kullandıkları için, Dr. Arısoy'un nitelikli bilimsel çalışmalarını değerlendirmedi bile. O dönem üçten fazla başvuru hakkı tanınmıyordu adaylara. Dr. Arısoy, Celal Bayar'ın Muradiye yerleşkesindeki Fen- Edebiyat binasına taşındıktan sonra da çalışmalarını sürdürdü.

Bölümlerin katları ve odaları ayrıldığı ve iki kişiye bir oda düştüğü için daha rahat bir ortama kavuşmuştuk. Ama bizim hem Dr. Yüksel Abalı hem Dr. Kadir Arısoy ile dostluğumuz aynı içtenlik ve saflıkta devam eti. Dr. Arısoy, 2007 yılından itibaren "Gıda Takviyesi" konusunda çalışmaya başladı. "Extraction/özütleme" denen yöntemle bitkilerin özütünü çıkararak suda veya yağda çözünür hale getirilebilen doğal gıda takviyeleri üretti. Bu doğal gıda takviyelerinden bazıları adet/regl sancılarının azaltılmasından vücuttaki başka ağrıların dindirilmesine kadar değişik alanlarda kullanılmaktadır.

Dr. Arısoy 2013'e kadar Celal Bayar'da hem "Organik Kimya" alanındaki lisans ve lisansüstü derslerini vermeye devam etti, hem de bitki özlerini özütleme yöntemiyle şifalı gıda takviyeleri haline getirmeye. 2013 yılında emekli oldu. Onun emekli olmasına üzülmüştüm. Bizim gözümüzde o bilimsel anlamda bir profesörden daha fazla bir anlam taşıyordu. Onun akademik ilerleyişinin doçentlik jürilerince durdurulması, bilimsel çalışmalara vurulan darbelerden biridir dersek, abartmış olmayız.

Dr. Kadir Arısoy, 2013'teki emekliliğinin ardından gıda takviyesi için üretim yapan "Yeşil Deva" adında kendi firmasını kurdu. Firma kuruluş ismini Devaco biçiminde geliştirdi ve an itibariyle ürettiği farklı gıda takviyeleri ile ilaçların yan etkilerine doğrudan maruz kalmak istemeyenler için alternatif bir şifa kaynağı oldu. Bu bilgi, doğrudan şifa bulduğum bir takviyeye dayanıyor. Yazıyı yazmaya sebep olan etken ise, kullandığım kollajen katkılı takviyenin bende tam manasıyla somut bir iyileşme sağlamış olması.

2020 yılının ikinci yarısındaki “Salgın (pandemi)” dolayısıyla uzaktan eğitime başlandı hepinizin malumu olduğu üzere. Bizler de hep ayakta ve sırtından ter damlayarak ders anlatan kişiler olarak masa başına ve sandalyeye bağlı kaldık. Üç buçuk- dört ay, oturarak ders anlatırken, sağ dizimin duruşunu sürekli değiştirme ihtiyacı hissediyordum. Sonra, dizim ağrımaya başladı ve daha sonra hiç bükememe ve dizimin üstüne bir gram bile bir ağırlık verememe şikayetlerim oldu. Arayış içindeyken, oğlum H. Alp'ın, kız kardeşine gönderdiği ve kızımın da bana hararetle tavsiye ettiği “Yeşil Deva /Joint Care” (Undenatured Type I, Type  II Collagen)  tabletleriyle tanıştım. Öğrendim ki oda arkadaşım Kadir Arısoy’un ürettiği takviye tabletler bunlar. Onun çalışmalarını, anlattıklarını yakından bilen biri olarak güvenle tabletleri kullanmaya başladım. İlk yirmi gün içinde dizimde bir yumuşaklık olduğunu ve hareketlerimde kaybettiğim esnekliğin geri dönüşünü hissetmeye başladım. Şu anda ikinci kutunun sonlarındayım ve dizimi tam olarak büküp, üstüne ağırlık verebiliyorum.

Doçentlik jürisindeki üyeler Dr. Kadir Arısoy'a ideolojik bağnazlıklarıyla baktılar. Onun şu anda yaptığı işin Biontech'den veya anlı şanlı ilaç firmalarının başarısından ne farkı var? Hiç kimsenin desteği olmadan tamamen kendi zihinsel çabası ve kişisel gayretiyle ürettiği gıda takviyeleri, pek çok çaresiz insana deva ve şifa dağıtıyor. 

Çalışmalarını geliştirmek için sürekli olarak bilimsel yayınları takip edip bunları tarıyor, yeni gelişmeleri takip ediyor. Başlangıçta eczacı ve kimyacılardan oluşan ekibi şu anda gıda mühendisi ve kimyacı araştırmacılardan oluşuyor ve çalışmalarına birlikte devam ediyorlar.

Hiç abartmadan söylüyorum: Celal Bayar’lı bir bilim insanının insanlığa katkısıdır bu. Erdemli ve dürüst çalışmanın, bilimsel bilgi üretmenin ne kadar kıymetli olduğunu da Dr. Kadir Arısoy adıyla birlikte ifade etmek istiyorum. Teşekkürler Kadir hocam.

Kaynak: tarihistan.org

 
14 Aralık 2020 Pazartesi 10:43
Okunma: 5862
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
tektelekom
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
Anket
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Yukarı Çık