Gazete Gördes Gazete Gördes Gordes Susleme Gazete Gördes Gazete Gördes
Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
Belediyeden Yol Onarımıyla İlgili Açıklama
Av.Cenap GÜVEN

Gördes ve İstanbul Özelinde Türkiye'nin Trafik Sorunu

Av.Cenap GÜVEN
cenapguven@ttmail.com

 
3 Ocak 2020 Cuma 15:17
Okunma: 613
Yorum YapYazdır
 
 

Gördes Manisa ilinin bir ilçesi. Merkez nüfusu yaklaşık 10 bin; köy/mahalle toplam nüfus 35 bin. Bu yazımızda Gördes ve İstanbul örneği ve özelinde kısaca Türkiye’nin trafik sorunu üzerinde durmak istiyoruz. 10 gün kadar öncesinde Gördes Seyahat’in otobüsleriyle Gördes’ten İzmir’e iki kez gidip geldim. Otobüs şoförleriyle sohbetlerimizde bütün şoförler Manisa Büyükşehir Belediyesi (MBB)’nin Kartlı/Parasız otobüslere ilişkin uygulamalarını eleştirip trafikten yakındılar.   

Şimdi ben burada araba sahipleri ve şoförlerin yakınmalarını ve isteklerini yazmak istesem de eksik, yetersiz, belki de yanlış yazabilirim kaygı ve düşüncesiyle bunları Gördes Gazetesi’nde bizzat kendilerinin dile getirmeleri dileğinde bulunarak yalnızca bir yolcunun bakışı açısından Türkiye genelinde geçerli olabilecek Kartlı/Parasız otobüslerdeki yanlış uygulamalar üzerinde durmak istiyorum. 

Ama bu konuya geçmeden önce genel olarak Türkiye’deki trafik uygulamaları ve sorunlarına kısaca değinmek istiyorum. Bana göre Türkiye’nin bütün şehirlerinin ve özellikle İstanbul’un kara trafiğinin, kötü trafiğin baş sorumlusu özel otomobillerdir. Hani diyorum ki İstanbul trafiği bir gün öyle bir kilitlenecek; ana caddeler, bulvarlar, sokaklar; alanlar, çıkmaz yollar; her yer, her yer araçlarla öylesine dolacak ki hiç kimsenin arabasıyla iki adım gidecek yeri kalmayacak ve o zaman herkes arabasını olduğu yerde bırakıp nereye gidecekse; evine, işine, köyüne yürüyerek gidecek.

İşte ben bu sorunun kökten çözümü için Godo’yu bekler gibi o günü bekliyorum. Gerçekten on dakikalık bir yere iki saatte gidiyorsunuz. Tabii böyle olunca herkes sinir küpü, sürekli kavga dövüş. Ayrıca insanların bu işkenceye nasıl dayanabildiklerini de anlamak mümkün değil.

Çözüm? Denizden ulaşım, metro, toplu taşıma… Bunlar tabii orta ve uzun vadeli işler… Alt yapısının hazırlanması gerekiyor. Orta/uzun vadeli çözümler yürürlüğe girene kadar özel otomobil kullanımı vergi politikalarıyla kısıtlanabilir mi? Ya da bazı yerlere girişlerin paralı olması…

 Tabii bu önlemlerin otomotiv sanayisi üzerindeki etkilerini de düşünmek gerekiyor. Aslında bunların hepsi geçici çözümler. Bana göre özel otomobil insanın, insanlığın başına bir bela ve insanlığın en akıl dışı icadı. Bir otobüsün, bir vagonun yerine 20 otomobil, 50 otomobil. 50 otomobilde birerden 50 kişi; hadi diyelim ikişerden 100 kişi. Yoldan israf, yakıttan israf, enerjiden israf, zamandan israf; insandan, emekten, her şeyden büyük bir israf… Üstüne üstlük bir sürü ruhsal bozukluk… Bence insanın, en kötü, en akıl dışı icadı olan bu özel otomobil yeryüzünden tümden kalkmadıkça insanlığa rahat, huzur yok.

Kartlı/Parasız araba konusuna gelirsek: Öncelikle belirtelim ki MBB’nin bu hizmeti halk yararına, yerinde bir hizmettir ve sürdürülmelidir. Sosyal Devlette bu türden halk yararına uygulamalar gereklidir, daha da geliştirilmelidir. Örneğin eğitim-öğretim, sağlık gibi alanlar da parasız olmalıdır. Araba konusundaki uygulamaya itirazım şu: Önceden bilet verilmiyor. Araba sefer için çekilip kapıları açıldığında 30 kişilik arabanın başında 40 kişi. Herkes öne geçip yer kapmak istiyor. Bir sürtünme, sürtüşme, itiş kakış… Arabaya bindikten sonra yerini başkaları ele geçirir korkusuyla aşağıya da inemiyorsun. Parasını verip gidebileceğin biletli bir araba da yok.

Akhisar’da iki kez başıma geldi. Birinde yolcu yoğunluğundan arabaya binemeyip eşimle birlikte dışarıda kaldık. Yeni bir araba gelecek dediler. 1 saati aşkın bir süre bekledikten sonra bir araba geldi. Yazıhane görevlileri şoförden kartlı araba uygulaması gereği parasız gitmesini istiyor, şoför para almadan gitmem diyor. Sonunda herkes parasını ödedi, birkaç kişi de ayakta olarak hareket edebildik.

Bir başkasında, yine Akhisar’da, dışarıdaki işlerimi bitirip arabanın kalkmasına 45 dakika kala garaja gelip sefer için çekilmiş arabanın içine baktığımda silme dolu olduğunu gördüm. Bir tek kişilik boş yer yoktu. Arabadaki otuz kişi, ya da daha fazlası arabanın kalkmasına kadar bekleyeceklerdi. Bu otuz kişinin buraya hapsedilmiş oldukları şeklinde bir algı ve duygu içinde kaldım.

Şimdi, bütün bunlar insan onuruna aykırı şeyler. Kimsenin bunca kişiyi otobüse hapsetmeye hakkı yok. Kimsenin arabada yer kapabilmek için insanları birbirine düşürmeye, itiş kakışa sürüklemeye hakkı yok. Manisa BB bu yanlış, insan onuruna aykırı uygulamaya                           bir çözüm bulmalıdır. Bu çirkin uygulama yolcu sayısının çokluğu nedeniyle yalnızca Akhisar garajında olmaktadır. Akhisar’daki yazıhaneye yeni bir görevli konabilir ya da yazıhanedeki mevcut görevliye ek ücret verilebilir. Bu şekilde yolculara koltuk numaralarını belirtir birer basit bilet verilerek sorun giderilebilir.

Kartlı arabalarla ilgili bir başka sorun şoförlerin ve araba sahiplerinin yolcu fazlalığından yakınmaları. Parasız olduğundan birçok kişinin gereksinmesi olmadığı halde gezip tozmak amacıyla ya da örneğin ekmek almak, çay içmek gibi nedenlerle keyfine yolculuk yapması… Keyfince gezip tozma da insan için bir gereksinme sayılırsa diyecek bir lafımız yok. Şoförler ise keyif yolculuklarının önlenmesi için her yolcunun iki-üç lira gibi sembolik bir para ödemesini öngörüyorlar. Böylece kartlı araba uygulaması nedeniyle uğradıkları yetersiz bin liralık aylık mağduriyetlerinin giderileceğini söylüyorlar.

Manisa özelinde MBB’den, Türkiye genelinde bütün belediyelerden bu konularda duyarlı olup gerekli çözümü sağlamalarını bekliyoruz. 

 
3 Ocak 2020 Cuma 15:17
Okunma: 613
Yorum YapYazdır
 
 
(1 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Sanem Güven</p> <p>2020-01-06 23:06:57</p> <p>İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul trafiği bugünkü yağmur ve fırtına nedeniyle sabah saatlerinde %80 oranında durmuş. Televizyonda söylediler. Yani %100 durmasına fazla uzun bir zaman kalmadı. Gördes otobüslerine gelince. Ben de geçtiğimiz günlerde Gördes'e gidip geldim ve kartlı arabalarda yer bulma stresini dönüş için bilet alırken ben de yaşadım. İnsanlar kendi kurdukları düzenin açmazlarında debelenip duruyorlar, oysa tüm bunların olmadığı bir hayatı hayal edebiliyorsak, o hayatı yaşamamız da mümkün diye düşünüyorum. </p>
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
 
Anket
 
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
 
Arşiv
 
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık