Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
CHP Milletvekili Bakırlıoğlu Esnafı Dinledi
Kazım GERMİYANOĞLU

Neden Kolay Aldatılıyoruz?

Kazım GERMİYANOĞLU
kgermiyanoglu@hotmail.com

 
30 Kasım 2020 Pazartesi 13:07
Okunma: 8391
Yorum YapYazdır
 

“Tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarır” demiş atalarımız. Yılanın deliğinden çıktığını hiç görmedim ama tatlı söze, güler yüze aldananları çok gördüm. İnsanız; hepimizin zaafları vardır, ama tilkilerin hüküm sürdüğü bir dünyada karga durumuna düşmemek biraz da bize bağlıdır.

            Birkaç güzel söz, ruhunu okşayan birkaç cümle, o kişiyi avucunuzun içine almaya yeter. Bu kişi sıradan biri olabildiği gibi, çok iyi eğitim almış, yüksek kültürlü bir kişi hatta bir profesör dahi olabilir.

            Nitekim, daha bundan birkaç yıl önce ülkemizin sözü dinlenir, hanımefendi ve bilge profesörlerinden Canan Karatay Hanımefendi’yi bile 3-4 dakikalık bir telefon görüşmesiyle kafese almışlardı. Hatırladığım kadarıyla Canan Hanım, kendisini öven, tatlı ve güzel sözlerle aldatan dolandırıcılara oldukça yüklü miktarda bir para kaptırmıştı. Ve günlerce televizyonlarda ve gazetelerde nasıl aldatıldığını ve böyle bir duruma nasıl düşebildiğini yana yakıla anlatmıştı.

            Sadece o değildi tabii aldatılan; daha birçok insanımız bu dolandırıcıların kurbanı olmuşlardı ve bunların içinde de okumuş, kültürlü, mevki sahibi olanlar da bir hayli fazlaydı.

            Ne yazık ki dolandırıcılık, modern bir meslek oldu günümüzde. Sermayesiz, kârlı bir meslek. Tek sermayeleri; birkaç güzel söz, iki tatlı kelam. Ve sürekli kendilerini yeniliyorlar. Bu günlerde değişik bir taktik uygulamaya da başladılar. Satamadıkları kitaplarını kolayca satmak için sizi öyle bir övüyor, methiyeler düzüyorlar ki siz bile kendi kendinizi tanıyamıyorsunuz” Ben neymişim be abi!” Diyorsunuz.

            Nereden temin ettilerse ki (artık bu günümüzde hiç de zor değil) telefon numaranızdan sizi kırk yıllık dostunuz gibi arıyorlar ve başlıyorlar methiyeler düzmeye:

            -….Bey! Merhabalar Efendim. Nasılsınız? Sizin ne kadar iyi yürekli, yardımsever ve cömert biri olduğunuzu biliyoruz efendim. Bizler bir Cumhuriyet platformu oluşturduk. Atatürk ve Cumhuriyet dizisi kitaplarımızdan size de bir paket ayırdık. Gençlerimize ve öğrencilerimize yardım amaçlı bir kampanya düzenledik. Sizin de bu kampanyaya destek olacağınızı umuyoruz. Sizin ne kadar Atatürkçü ve Cumhuriyetçi olduğunuzu biliyoruz. Bizi kırmayacağınızı umarız. 300 TL. değerindeki kitaplarımızı size 150 TL.ye gönderiyoruz. Kargo ücreti ödemeyeceksiniz. Şimdiden teşekkür ediyoruz efendim. İyi günler…

            Merak edip yayınevlerinin internet sitelerinden araştırdım. Ve birçok yakınmalar ve şikayetlerle karşılaştım. “Dolandırıldım. Sizi şikâyet edeceğim. Gönderdiğiniz kitaplar o kadar değerde kitaplar değil.” “Böyle bir platform olmadığını öğrendim. Beni kandırdınız.” “Gönderdiğiniz kitaplar telefonda belirttiğiniz kitaplar değil.” Vs vs.

            Görev yaptığım yıllarda da okullara eli çantalı kucaklarında bir yığın kitapla çıkar gelirlerdi. Gayet saygılı ve sempatik tavırlarla odama girerler ve hal hatırdan sonra hemen başlarlardı methiyeler düzmeye:

-Saygıdeğer Müdürüm, millî ve manevî değerlere önem veren kıymetli bir şahsiyet olduğunuzu biliyoruz. Yayınevimiz, Gençlerimizin ve çocuklarımızın millî değerlerimizle yetişmelerini sağlamak için bir kampanya başlattı. Malumunuz gençlerimiz manevî yönden zayıf. Desteklenmeleri lâzım. Sizin bu konuda hassasiyet sahibi bir insan olduğunuzu ve bizi kırmayacağınızı biliyoruz. Kitaplarımız iskontolu. Aile Birliğiniz adına fatura da veriyoruz… Size bu kitapları satmadan buradan gitmek istemiyoruz. Siz cömert ve duyarlı bir eğitimcisiniz. Vs.vs…

Hani daha ilkokul sıralarında iken okuduğumuz Karga ile Tilki masalını bilirsiniz. Ünlü fabl yazarı La Fontaine’den, güzel bir çocuk masalı. Okumayla tanıştığımız henüz ilkokul sıralarında ilk okuduğumuz ve unutamadığımız masallardan biridir:

Günlerden bir gün bay karga konmuş bir dala, koca bir peynir ağzında. Tilki peynirin kokusunu almış gelmiş ağacın altına:

— Günaydın, Sayın Karga, demiş, bu ne güzellik böyle; bakmaya doyamıyorum size. Şu tüylere bakın, pırıl pırıl. Sesiniz bilmiyorum nasıl? O da renginiz kadar güzelse…Ne yalan söyleyeyim; bu ormanda güzel yoktur üstünüze.

Karga bu sözlere bitmiş:

—Şuna bir gak diyeyim de ses görsün, demiş.

“Gak” der demez peynir düşmüş, tilki yutmuş.

— Kara bayım, demiş kargaya; şu sözümü hiç unutma, kaptırdığın peynire değer. Her dalkavuk çıkarı için över, yüzüne güler, peynirini yer.

Karganın aklı gelmiş başına, ama iş işten geçtikten sonra.

            Bu masal bize ta ilkokul sıralarında öğretildiği ve hiç aklımızdan çıkmadığı halde, birçok eğitimden geçmiş kelli felli insanlar, koskoca iş adamları, koca koca profesörler neden hâlâ aldanırız? Anlamak mümkün değil. Bakın ne demiş Sadi Şirazî:

“Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin.

Basit bir adamı dost edinmek isterseniz, methedin.    

 
30 Kasım 2020 Pazartesi 13:07
Okunma: 8391
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
tektelekom
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
Anket
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Yukarı Çık